Élő történelem a Bakony, Balaton-felvidék tájegységben
Élő Történelem
- Idén már a Bakony, Balaton-Felvidéken is!
Új helyszínnel bővül az Élő Történelem produkció
A Skanzenben most már egyre több helyszínén játékosan, interaktívan és szórakoztatóan hozzuk közelebb az újraépített házak, falvak, mezővárosok egykori mindennapjait az arra nyitott közönségnek. A tavaly bemutatott Élő Történelem egy újabb lépés volt ebbe az irányba.
A produkció egyértelmű sikere megerősítette, hogy érdemes még jobban szélesítenünk ezt a kínálatot, így az idei szezonra a meglévő mellé újabb történettel és újabb szereplőkkel készültünk: Májustól a Bakony, Balaton-Felvidék tájegység is bekapcsolódik az Élő Történelem látványosságai közé, így idén már nem csak a Felföldi mezőváros közterén, hanem a a felvidék lankáin is összefuthatunk régi korokat megidéző szereplőkkel a hétvégi nyitvatartás alatt.
Ezúttal az első világháborút követő időszakba kalauzoljuk el a látogatókat néhány szereplő történetén keresztül. Érdemes hát betévedni a kádártai, mindszentkállai portákra, elsétálni a templomhoz, a mosóhoz és a közkúthoz, nyitott szemmel járni-kelni és figyelmesen hallgatni, ha egy-egy ismeretlen megszólít minket. De vajon kik élnek erre?
A Nagy Háború véget ért,
de a katonákat még mindig hazavárják…
Igy van ez a kis balaton-felvidéki faluban, Kedmöcén is. 1921 van és Sándor, a többszörösen sebesült hadirokkant dohányt árul, hogy fenntartsa magát és büszkén mesél háborús megpróbáltatásairól. Hazatérte után trafikjogot kapott és önkéntes tűzoltó lett a faluban. Gondolatban mégis a fronton jár: se vége se hossza a háborús anekdótáinak a harctéri orvoslásról, bajtársairól, sebesüléseiről.
Szomszédja a fiatal Teréz, akinek bátyja elesett az orosz fronton. A háború alatt így ő egyedül gondoskodott idős szüleiről és a háztáji munkákról. Leginkább mégis vőlegényét siratja, akivel nem sokkal a háború kitörése előtt ismerkedett meg. Bár már jó ideje nem jött több levél, Teréz még mindig hazavárja szerelmét. Másról sem tud beszélni, mint hajdani szerelméről, és legyen az helybéli, vagy idegen, ki betéved hozzá, Teréz kiönti neki szívét, ezzel is könnyítve szomorúságán.
Pedig György, a postás bizony elvenné ám őt feleségül… A háborút szerencsésen megúszta - gyenge tüdeje miatt itthon maradhatott. Vagyontalan lévén, nem sok jóra számíthat a háború után és ideje lenne már megházasodnia. Ezért ha épp nem küldeményt kézbesít, vagy dohányt vásárol, Teréznek udvarol. Vagy mesél, hiszen háborús hírvivőként talán ő tud most a legtöbbet a veszteségekről. Mi történt a férfiakkal, az egykori családfenntartókkal, a háborúba szakadtakkal? És mi lett az itthonmaradtakkal?
Az Élő Történelemnek ezt a helyszínét 12 éven felülieknek ajánljuk.
A Bakony, Balaton-Felvidéken május 6-tól október 28-ig, hétvégente 10.00 és 16.00 óra között találkozhatnak a látogatók az Élő Történelemmel.
A Felföldi mezőváros már jól ismert figurái egészen augusztus 20-ig, hétvégente 10.00 és 16.00 óra között elevenednek meg a helyszínen. (A tájegységben ezt követően felújitási munkálatok kezdődnek.)
A Véget ért a Nagy Háború... szereplői
Kóródi Sándor (sebesült katona) - Boronyák Gergely, Miksa Zoltán
Hajagos Terézia - Gecse Noémi, Kecskeméti Zsuzsanna
Parsa György (postás) - Szabó Zsombor, Borbíró András
Forgatókönyv / dramaturg: Végh Ildikó
Szakmai felelős: Faár Tamara
Muzeológiai háttér: H. Csukás Györgyi, Kloska Tamás, dr. Bereczki Ibolya
Működtető: A Skanzen Közönségszolgálati Osztálya
Bővebben az Élő Történelem hátteréről >>
Bővebben a Felföldi mezőváros szereplőiről >>