Hagyományaink vendégségben 2020

Idén a magyarországi nemzetiségek tájházainak közösségei is bemutatkoznak a tájházak hagyományos rendezvényén.
Szerző: Skanzen 2020. augusztus 26.

hagyomanyaink_vendegsegben_2020.jpg

 

Hagyományaink vendégségben 2020

Határtalan nemzetiségek

 

2020. szeptember 5.

9.00 - 17.00

 

A Tájházigazgatóság idei programján a látogatók megismerkedhetnek a nemzetiségi tájházakkal és a hozzájuk kapcsolódó közösségekkel, táncegyüttesekkel, dalkörökkel. A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség képviselői közös éneklésre és táncra hívják a Skanzenbe érkezőket. Bemutatják a magyarországi nemzetiségekre jellemző viseleteket, melyet a látogatók magukra ölthetnek, valamint tűvel, fával, fonallal és más egyéb kellékekkel kipróbálhatják kézügyességüket. A szakmai program keretében viseletbemutatót és kamarakiállítást láthathank az érdeklődők.

 

A programok helyszíne a Felföldi mezőváros és Észak-Magyarország tájegységek a szentendrei Skanzenben.

 

Színpadi program 

Konferál: Volter Domonkos

 

9:40-9:55 Suferini Szerb Néptánccsoport - Battonya

10:00-10:15 Boglarer Weisse Rosen Tanzgruppe  ̶  Vértesboglár

10:20-10:35 Budakeszi Hagyományőrző Kör Férfi Dalárdája

10:40-10:55 Ecseri Zöld Koszorú Néptáncegyüttes: Ecseri szlovák táncok

11:00-11:15 Lochberg Regionális Tánccsoport  ̶  Zsámbék: Buda-hegyvidéki sváb táncok

(Kísér: Die Spitzbuben)

11:20-11:35 Nyisztor György Hagyományőrző Néptánc Együttes  ̶   Méhkerék: Leánytánc, Joc

Kísér Rácz Zoltán és zenekara

11:40-11:55 Nagytarcsai Rozmaring Néptánc Egyesület
12:00-12:15 Komlóskai Ruszin Nemzetiségi Népdalkör
12:20-12:35 Nagytarcsai Hagyományőrző Kulturális Egyesület: Nagytarcsai bál
13:00-13:30 Jubileumi oklevelek átadása, utána faültetés

13:30-15:00 Szünet (Főtér: Hazai és hazai nemzetiségi viseleteink élőben, zenei kíséret: Sergő Zenekar)

15:00-15:15 Felsőtárkányi Nyugdíjas Asszonykórus: Felsőtárkányi dalcsokor

Felsőtárkányi Hagyományőrző Közalapítvány Mankucka csoportja: Felsőtárkányi táncok. Kísér a Tekergő Zenekar

15:20-15:35 Virtus Kamara Ifjúsági Táncegyüttes

15:40-15:55 Biser Tánccsoport  ̶  Dusnok: Dusnoki rác lakodalmas (Kísér: Zabavna Industrija)

16:00-16:15 Népzene Erdélyből - Énekel: Fekete Bori, Muzsikál: Mészáros Erzsébet (hegedű), Mészáros Vince (kontra), Hermann Mária (kisbőgő)

16:20-16:35 Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes: Mórágyi sváb táncok (Kíséri: a táncegyüttes saját zenekara)

16:40-17:00 Népzene az erdélyi Mezőségből - Énekel: Fekete Bori, Muzsikál: Mészáros Erzsébet (hegedű), Mészáros Vince (kontra), Hermann Mária (kisbőgő)

 

 

Szakmai program 

 

Kamarakiállítás

Zorkóczy Miklósné Lázi Éva Népművészet Mesterének nemzetiségi viseletbe öltözött babákat bemutató munkái

 

Viseletbemutató - Hazai és hazai nemzetiségi viseleteink élőben

Zenei kíséret: Sergő Zenekar

Konferál: Volter Domonkos

 

13:30 – 13:35

Moderátori köszöntő - Kmellár Viktória, népajzos muzeológus (Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága)

13:40 – 13:55

Dr. Király Katalin, igazgató (Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete)

A magyarországi szlovákság viseletei

14:00 – 14:15

Kiss Erika, közművelődés szervező (Sárközi Tájház, Decs)

A Sárköz népviseletének bemutatása

14:20 – 14:35

Dr. Filus Erika, igazgató (kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum)

Az életkor jelzése a kiskőrösi szlovák viseletben

14:40 – 14:45

Nádas Anna, múzeumpedagógus (Budakeszi Helytörténeti Gyűjtemény és Tájház) 

A Budakeszi német nemzetiségi viseletei

14:45 – 14:50

Donáth Csaba, együttesvezető (Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes)
Német nemzetiségi viseletek Mórágyon

14:50 – 14:55

Fuchs Szandra Titanilla, együttesvezető (Lochberg Regionális Tánccsoport – Zsámbék)

A Zsámbékon élő német nemzetiségi viseletek

 

 

 

Programok a portákon

 

A római számok a Skanzen térképen található elhelyezkedést jelölik (Skanzen térkép kapható a bejárati épület Információs pultjánál.)

 

 

ÉSZAK-MAGYARORSZÁGI FALU TÁJEGYSÉG (I.)

 

Bodrogkisfaludi Tájház 

Helyszín: Noszvaji pinceház I-1.

- kézműves foglalkozás, a tájház bemutatása szóróanyagokon keresztül

 

Tordasi Tájház

Helyszín: Szomolyai pinceház I-2.

- tablós kiállítás a tájházról és a település szülöttéről, Sajnovics Jánosról

 

Biser Tánccsoport

Helyszín: Karancskeszi lakóház udvara I-5.

- hajfonás, népi játékok, hímzés

- 11:00 dusnoki táncok tanítása

 

Nagytarcsai Rozmaring Néptánc Egyesület

Helyszín: Novaji lakóház I-8. 

- gyermek néptánccsoport, mintarajzolás

 

Nagytarcsai Múzeumi Kiállítóhely

Nagytarcsai Hagyományőrző Kulturális Egyesület

Helyszín: Nemesradnóti lakóház I-9.

- szlovák népdalok tanítása

- 10:00-tól nagytarcsai szlovák tánc tanítása

- hímzés és mintarajzolás

 

Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház, Tiszafüred 

Helyszín: Perkupai lakóház I-10.

- fazekas program, Tisza-tóhoz kötődő finomságok kóstoltatása

 

Bakonybéli Tájház

Helyszín: Perkupai lakóház I-10.

- kézműves foglalkozás, mesterségbemutató (bőr és fa), 

 

Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény, Budaörs

Helyszín: Perkupai lakóház I-10.

- az intézmény bemutatása

 

Felsőtárkányi Tájház

Helyszín: Erdőhorváti lakóház I-11.

- réteshúzás bemutató és rétes kóstoltatás, asszonykórus, néptánccsoport

 

Ruszin Tájház, Komlóska

Helyszín: Filkeházai lakóház I-12.

- Ruszin Nemzetiségi Népdalkör, minikiállítás, grízes lángos kóstoltatás

 

Mórágyi Helytörténeti Gyűjtemény

Mórágyi Német Nemzetiségi Néptáncegyüttes

Helyszín: Erdőhorváti módszertani ház I-13.

- képes anyag vetítése a Mórágyi Helytörténeti Gyűjteményről

- 12:00 mórágyi sváb táncok tanítása

 

Német Nemzetiségi Tájház, Vértesboglár 

Helyszín: Cselédlakások I-19

- gasztronómiai bemutató (borleves - kvircedlivel; dinsztelt kolbász), filmvetítés

 

Suferini Szerb Néptánccsoport

Helyszín: Cselédlakások I-19

- viselet kiállítás, népdaltanítás, csésznica kóstoltatás, kézműves foglalkozás

 

FELFÖLDI MEZŐVÁROS TÁJEGYSÉG (II.)

 

„Villa Scederkyn” Tájház Tiszaújváros 

Helyszín: Tállyai lakóház II-1.

- bemutatkozó kiállítás (fotók, tablók, roll up-ok)

 

Nyisztor György Hagyományőrző Néptánc Együttes 

Helyszín: Tokaji lakóház II-2.

- 13:00 méhkeréki román táncok tanítása

- román csujjogatások tanítása

- almás pite kóstolás

 

Szent Vendel Domborműves Lakóház, Zsámbék

Helyszín: Hejcei lakóház II-3.

- fafaragás, kiadványok megjelenítése a tájházról

 

Lochberg Regionális Tánccsoport, Zsámbék

Helyszín: Hejcei lakóház II-3.

- 16:00 zsámbéki sváb táncok tanítása

- bútorfestés, süteménykóstolás

 

Ecseri Zöld Koszorú Táncegyüttes

Helyszín: Erdőbényei lakóház II-4.

- Lakodalmas kalács kóstolás

- Kosárfonás

- 15:00 ecseri szlovák táncok tanítása

 

Sergő Zenekar

Helyszín: Mádi kereskedőház II-8.

- Magyar és nemzetiségi dallamok

 

Szlovák Tájház, Kiskőrös

Helyszín: Gyöngyösi polgárház II-9.

- viselet bemutatása és felpróbálása

- hímzésminták színezése

- papírbabák öltöztetése

- ruhatervezés

- szlovák dalok tanítása

- ételkészítés

- játékok

 

Zsellérház, Nagyréde

Helyszín: Gyöngyösi iparosház II-10.

- asszonykórus, férfi dalárda, citerazenekar, néptánccsoport, kézműves foglalkozás 

 

Budakeszi Helytörténeti Gyűjtemény és Tájház

Helyszín: Mádi kapásház II-11.

- férfi dalárda és harmonikás, sváb fánk kóstoló

 

Kakas Ház, Átány

Helyszín: Mádi kapásház II-11.

- tájház bemutatása, sütemény kóstoltatás

 

 

A programváltozás jogát fenntartjuk.

 

Kövesse a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatóságát Facebookon és az Instagramon is!

 

 

Skanzen tájház magyarországi tájházak magyarországi nemzetiségek magyarországi nemzetiségi tájházak hagyományaink vendégsében tájházigazgatóság


Kapcsolódó cikkek
Látogatás

Határtalan Skanzen

Milyenek voltak 100 éve, az első világháború és a trianoni döntés utáni hétköznapok? Tematikus évünkben ebbe az időbe kalauzoljuk el a látogatókat.