Lakodalmas sütemények workshop
Lakodalmas sütemények workshop a Skanzenben
Részletek, árak, tudnivalók
Előadók:
- Hemm Viktória, cukrász
- Tódor Enikő, néprajz-muzeológus, múzeumpedagógus
Részvételi díj:
- Skanzen belépő díja + 19 500 Ft/fő/alkalom programdíj
A részvételi díj tartalmazza a múzeumba való belépést, a workshop díját, a szükséges alapanyagokat és csomagolóanyagokat.
Kedvezmények:
Érvényes Éves Skanzen Kártyával rendelkezőknek nem kell belépődíjat fizetniük, valamint 10% kedvezményben részesülnek a workshop díjából.
A más kedvezménnyel rendelkezők - nyugdíjas, pedagógus, stb. - a belépődíjnál kedvezményüket érvényesíthetik.
Jelentkezés:
A programokra előzetes jelentkezés szükséges az ITT letölthető jelentkezési lapon.
A bejelentkezés után előlegbekérőt küldünk a részvételi díj átutalásához.
Jelentkezési határidő:
Az aktuális program előtti 5 napig.
A programot kellő számú jelentkező esetén tartjuk meg. Minimális létszám 8 fő/alkalom, maximális létszám 15 fő/alkalom.
2024. május 11. - Lakodalmas sütemények
Elméleti és gyakorlati érdekességekkel teli lakodalmas sütemények workshopunkon hagyományos lakodalmi süteményeket készítünk – kalácsot, grillázs tortadíszt és őszibarack süteményt.
Hemm Viktória, cukrász vezetésével és gyakorlati tanácsai mentén minden résztvevő elkészítheti saját lakodalmi kalácsát, valamint közösen sütnek őszibarack-süteményeket is, továbbá a grillázskészítés módját is kipróbálhatják: grillázsdíszeket is készítenek.
A megsütött egész kalácsot, a süteményeket és az elkészített grillázsdíszeket a résztvevők helyben is megkóstolhatják, elfogyaszthatják, de haza is vihetik. Így akár az egész család is élvezheti a finom ünnepi desszerteket.
Az ízletes sütemények és elkészítésük mellett némi szellemi táplálékot is magunkhoz vehetünk: a workshop ideje alatt Tódor Enikő, néprajz-muzeológus kollegánk a lakodalmi szokások, hagyományok ismertetésével és más érdekességekkel színesíti a sütési programot.
Hemm Viktória, cukrász - bemutatkozás
„Hemm Viktória vagyok, cukrász. Pályámat közgazdászként kezdtem, majd amikor gyermekeim iskolások lettek, úgy éreztem, hogy szeretném magasabb szintre emelni egyik kedvenc hobbimat, a sütést. A cukrászvizsga megszerzése után dolgoztam cukrászdákban is gyakorlatszerzés céljából, majd létrehoztam a saját sütiműhelyemet, melyet évekig üzemeltettem.
A sütés szeretete a családomból ered: nagypapám testvére Baranya megye-szerte híres cukrász volt, az idősebb korosztály a mai napig emlékszik a nevére és az üzletre, melyet vitt. Tortáit, süteményeit előszeretettel vitték lakodalmakba, családi ünnepekre. Kisgyerekként csodáltam az alkotásait, sokat forgolódtam körülötte, lestem az alkalmat, hogy belekóstolhassak a finomságokba, amiket készített és eltanulhassam tőle a konyhai fortélyokat is. Talán ennek az örökségnek köszönhető az is, hogy a régi dolgokban találom meg az értéket, legyen az bútor, épület vagy akár egy sütemény, és fontosnak tartom, hogy hagyományaink, szokásaink fennmaradjanak az utókor számára is.
Ezzel teljesen egybecsengenek a Skanzen gasztroprogramjai is: eredeti receptek alapján készítünk majd el olyan ételeket, süteményeket, melyek hagyományosan a magyar emberek mindennapi táplálékát jelentették, vagy ünnepeik fontos részei voltak. Workshopjaink egyik célja, hogy újra ismertté és kedveltté tegyük a régi idők receptúráit az arra nyitott érdeklődők körében.”
Ízelítő a lakodalmas sütemények világából
Az elmúlt idők lakodalmaiba hagyományosan minden vendégnek legalább három süteményt illett vinnie. Ha közeli rokon volt az illető, többet is vittek. A sütemények mellé odakívánkozott a három nagy kalács is.
A sütés előkészületei a lakodalom hetének szerdáján kezdődtek. Elmosták a sütőedényeket és bekeverték a kovászt. Csütörtök kora reggel három-négy asszony összegyűlt és 13 kg lisztből elkezdtek dagasztani, 3 db 4-5 kg-os kalácsos sütöttek. A lakodalmi kalácsból a násznép minden tagja kapott és a lakodalomban részt nem vevő családtagoknak is juttattak belőle.
Az ország más területein a későbbi évtizedekben a menyasszony, mint ifjú feleség a vendégeket az őszibarack süteménnyel köszöntötte.
A grillázstortát a lakodalom folyamán a menyasszony és a vőlegény apró darabokra törte, és azt kínálták a vendégeknek. Úgy tartották, minél több darabra törött a torta, annál tovább tart a boldogság.
A sütemények között még ma is megjelenik az őszibarack sütemény vagy a grillázstorta, és a lakodalmas kalács is újra kezd feltűnni a falusi lakodalmakon. Hajdani szerepét a lakodalmak többségében azonban mára átvették a gazdagon díszített esküvői torták.