Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ
Kik vagyunk?
A Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum (SZNM) egyik igazgatóságaként működik. A Múzeum 2006-ban kapott felkérést a kultúráért felelős minisztériumtól országos hatókörű múzeumpedagógiai és általános múzeumismereti képzési, módszertani és információs központ létrehozására, az ezzel kapcsolatos múzeumi feladatok országos szintű koordinálására.
A MOKK feladata a múzeumok és a múzeumokkal együttműködő közgyűjtemények, a felsőoktatási, köznevelési, közművelődési intézmények tevékenységét alakító hazai és nemzetközi trendek, a múzeumokat érintő kultúrpolitikai, társadalmi, gazdasági és technológiai változások feltárása, széles körű megismertetése. Kutatásainkkal, módszertani fejlesztéseinkkel, képzéseinkkel szemléletváltó folyamatokat indítunk el. Támogatjuk a múzeumokat társadalmi hasznosságuk növelésében. Célunk annak elősegítése, hogy a muzeális intézmények képesek legyenek a célcsoportjaik igényeit figyelembe vevő, a szakmai elvárásoknak megfelelő, korszerű kiállításokat, szolgáltatásokat, látogató- és iskolabarát környezetet létrehozni.
Kutatásaink, módszertani fejlesztéseink
A hazai múzeumok modernizációját támogató, hiánypótló kutatásokkal, innovációt generáló módszertani ajánlásokkal, mintaprojektekkel, konferenciákkal a kulturális szakemberek és pedagógusok szemléletformálását, kompetencia- és készségfejlesztését támogatjuk. Módszertani fejlesztéseink legfontosabb területei:
- korszerű interpretációs, ismeretátadási módszerek
- a múzeum szolgáltató jellegének erősítését szolgáló módszerek bevezetése, alkalmazása a gyakorlatban
- a múzeumi minőségmenedzsment megalapozása
- a kulturális intézmények közösségi és társadalmi szerepvállalásának erősítése
- önkéntesek és iskolai közösségi szolgálatot teljesítő diákok tudatos menedzsmentjének támogatása
- az esélyegyenlőség és a kultúrához való hozzáférés támogatása.
Módszertani fejlesztéseink és képzéseink a kutatásaink eredményein, illetve hazai és nemzetközi jó gyakorlatokon alapulnak.
Országos Múzeumi Koordinátori Hálózat
Országos hatókörű - 41 múzeumi szakemberből álló - múzeumi koordinátori hálózatot működtetünk. Megyei múzeumi koordinátoraink szaktanácsadóként, aktív összekötő kapocsként működnek a MOKK, a muzeális intézmények, illetve a velük kapcsolatban álló oktatási intézmények között. Segítenek:
- a korszerű múzeumi szemlélet, a hazai és nemzetközi jó gyakorlatok, valamint a legfrissebb múzeumpedagógiai módszerek széleskörű elterjesztésében,
- a múzeumok és közoktatási intézmények közötti tartalmas együttműködések kibontakoztatásában,
- a helyi, megyei, régiós múzeumi fejlesztések megvalósításának szorgalmazásában.
Kiadványsorozataink
Fontosnak tartjuk, hogy a képzések tananyagait és a kutatásokkal, módszertani fejlesztésekkel összefüggő tanulmányokat online és nyomtatott kiadványokban is megjelentessük.
- Múzeumi iránytű sorozat - kutatások, módszertani fejlesztések eredményei, szakmai továbbképzéseket támogató kiadványok
- Múzeumiskola sorozat - oktatási segédanyagok képzéseinkhez
Képzéseink
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2008-ban a hazai múzeumok között elsőként lett az Akkreditációs Testület által minősített akkreditált felnőttképző intézmény. A szakemberképzés a MOKK korábbi és jelenlegi projektjeiben is kiemelt szerepet játszik. Gyakorlatorientált kurzusaink a legújabb módszertani fejlesztéseink eredményeit adják át, előadóink neves hazai szakemberek. 2017-től kiemelt európai uniós projektjeink keretében újabb ingyenes képzésekkel bővült képzési palettánk. Igény esetén egyedi tematika szerint kidolgozott, kihelyezett képzések szervezését is vállaljuk.
Európai Uniós projektjeink
Cselekvő közösségek
EFOP-1.3.1-15-2016-00001
A kiemelt európai uniós projekt 2016. szeptember 16-án indult. A projekt a Szabadtéri Néprajzi Múzeum MOKK vezetésével, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár konzorciumi partnerségével 36 hónap alatt valósul meg 3 milliárd forintos költségvetésből. Célja a társadalmi aktivitás növelése, a fejlesztésbe bevont településeken a közösségi szerepvállalás erősítése, a települések önkormányzatai, kulturális intézményei és lakosai közötti kapcsolatok erősítése, az együttműködés kultúrájának magasabb szintre emelése. A projektcélok elérését kulturális közösségfejlesztő mentorhálózat segíti.
Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek
EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001
2017. február 1-jén indult a Szabadtéri Néprajzi Múzeum MOKK vezetésével és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár konzorciumi együttműködésével a 36 hónapig tartó, 2 milliárd forint költségvetésű kiemelt projekt. Célja a múzeumok és könyvtárak felkészítése arra, hogy a társadalom fiatal korosztályára fókuszálva választ tudjanak adni az új társadalmi-gazdasági kihívásokra. A köznevelési rendszert érintő múzeumi és könyvtári fejlesztési tevékenységek az érintett intézmények szakemberei, a pedagógusok és a jövő pedagógusainak érzékenyítése által valósulnak meg.
Múzeumi A' La Carte
A hazai muzeális intézmények múzeumpedagógiai és kiállítási online adatbázisa. Hasznos segítséget jelent a pedagógusok számára a tananyaghoz kapcsolható múzeumi foglalkozás kiválasztásában, illetve a múzeumok iránt érdeklődők számára a múzeumlátogatás megtervezéséhez, a szabadidő tartalmas eltöltéséhez. Böngésszen régió, tantárgyi kapcsolódás, tematika vagy a célcsoport életkora szerint a múzeumpedagógiai foglalkozásokra, illetve kiállításokra vonatkozó információk között!
A több mint 200 hazai muzeális intézmény programkínálata itt érhető el.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ
www.mokk.skanzen.hu