Közösségek öröksége
Közösségek öröksége
Pünkösdi Örökség Ünnep 2025 – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben
2025. június 8–9-én, vasárnap és hétfőn, immár 14. alkalommal rendezi meg a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum a Pünkösdi Örökség Ünnepet. Az idei évben a szellemi kulturális örökségek, tájházi közösségek, és helyi hagyományőrzők közös találkozója zajlik majd a múzeumban, így a két nap során lehetőség nyílik mindenki számára, hogy részletesen megismerkedhessen a sokszínű magyar kultúra változatos hagyományaival és a szokásokat őrző közösségekkel.
Az idei rendezvény tematikája a fenntarthatóság és a tánc köré épül fel, és kiemelt hangsúlyt fektet arra, hogy a látogatók ne csupán szemlélői, hanem aktív részesei legyenek az eseményeknek. A rendezvény két napján 55 közösség ünnepel együtt az érdeklődőkkel, akik a szellemi kulturális örökség és a vidéki tájházak közösségei, valamint különböző hagyományőrző csoportok. A 300–400 élőben bemutatkozó lelkes táncos, zenész mellett gyermek csoportok is részt vesznek a programban – a pünkösdi királyné-járás hagyományának felevenítésével.
A Pünkösdi Örökség Ünnep természetesen nemcsak a táncok és zenék világába kalauzolja majd el az ideérkezőket, hanem lehetőséget biztosít arra is, hogy felfedezzük a magyar kézműves és gasztronómiai hagyományokat. A folyamatosan zajló színpadi programok mellett mindenki megismerkedhet például a solymászattal, a deszki aranyhímzéssel, a mendei-maglódi pünkösdi templomdíszítéssel vagy a kalocsai pingálással. A tájházak a vidékükre jellemző viseletüket, gyerekjátékokat, hímzésfajtákat és hagyományos ételeket mutatják be. Így a látogatóknak lehetőségük nyílik ezeket mind megkóstolni és akár próbára tehetik a magukat számos mesterség kapcsán is.
A fesztivál programjának csúcspontja mindkét nap a délutáni össztánc, amely során minden táncos és hagyományőrző közösség együtt ropja a csárdást, az UNESCO szellemi kulturális örökség reprezentatív listáján szereplő Hungarikumunkat. A magyarországi táncházmozgalom hatására az 1970-es évektől felelevenített csárdáshagyomány országszerte különleges helyet foglal el a közösségi alkalmakon és a táncegyüttesek repertoárjában. Az idei Pünkösdi Örökség Ünnepen összesen 18 hagyományőrző néptánccsoport mutatja be és tanítja a csárdás változatos tánchagyományát az érdeklődők számára.
A hétvége részletes programja ITT található!