Ez az oldal Teljesítmény sütiket használ a jobb böngészési élmény biztosítása érdekében. A webhely használatának folytatásával elfogadja ezeket a sütiket.

Zöldellő Majális a Skanzenben

Májusfa-díszítéssel, gombócfőző szerelmi varázslással és fenntartható kerti praktikákkal várja látogatóit május 1-én a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum.

Májust gyakran nevezik zöld hónapnak, hiszen a természet, a fák és virágok újjászületésének ideje. A népi hagyományban szerelmi és párválasztó szokások kötődtek ehhez a hónaphoz. Májusfa-díszítéssel, gombócfőző szerelmi varázslással és fenntartható kerti praktikákkal várja látogatóit május 1-én a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum. Meseelőadások és a Kerekes Band koncertje színesíti a programokat.

A Felföldi mezőváros tágas piacterén és árnyas portáin körhintával és hagyományos vásári portékákkal elevenedik meg a régi idők majálisainak hangulata. A Tintaló Cirkusz meseelőadása mellett itt lesz a Zanotta Art Egyesület, akik Katinka kertjéről: szóló szőlőről, mosolygó almáról és csengő barackról mesélnek.

Fűszertotó, gyógynövény bemutató mellett Kérdezd a kertészt! címmel kertészeti szakemberekkel hallgathatunk beszélgetést biokertészkedés és tájépítészet témában. Lesz palántázás bemutató és Kertek világa tematikus séta. A családok ügyességi játékokon mérhetik össze tudásukat: kakasozhatnak, pittyezhetnek, gúzskarikát dobhatnak. A kézműves foglalkozások során a természetes alapanyagok és a környezettudatos technikák kapják a főszerepet. Készíthetünk vesszőkosárkát, nyakláncot nyírfakorongból, virágkoszorút és szélforgót. Az újrahasznosított játékok kertjében kipróbálható, hogyan lehet újrahasznosítani vagy természetes anyagokból alkotni.

A Skanzen Észak-magyarországi falu tájegység Novaji lakóházánál díszíthetünk májusfát, az Erdély tájegység Balavásári lakóházánál pedig gombócot főzhetünk. Mindkét szokás a párválasztás szokásaihoz kapcsolódik. A májusfát a legények éjszaka vágták ki az erdőn, és hajnalra állították fel a lányos házak elé. Sok helyen csak a bíró és a pap háza, esetleg a templom előtt állítottak fel egyetlen magas májusfát, a lányos házak udvarán pedig kisebb fa díszelgett. A májusfákat szalagokkal, zsebkendőkkel, virágokkal, teli üveg borral díszítették föl, mielőtt a földbe beásták, vagy a kapufélfára, kútágasra felszögezték volna.

A gombócfőzés lényege pedig az, hogy az eladósorban lévő lányok különböző praktikákkal próbálták kitalálni jövendőbelijük nevét. Az egyik ilyen technika, amikor az elkészített gombócokba egy-egy fiúnevet rejtettek. A kifőzéskor elsőként feljövő gombóc árulta el a leendő férj nevét.

Részletes program ITT olvasható.

majális