Malmos nyári élmények a Skanzenben

A Skanzenben idén is valódi élményekkel gazdagodhatnak a látogatók: tartalmasan tölthetik el idejüket a mesébe illő házak között sétálgatva, vagy akár két keréken gurulva ezen a csodálatos természetvédelmi területen. Az itt töltött idő során a látogatók tudása is gyarapszik, nem beszélve a változatos programokról, amik között mindenki megtalálja a hozzá leginkább passzoló kikapcsolódási formát.
‘24 / 05 / 05

Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében 2021-2022 között megújult a Skanzen 5 malomépülete és szerkezete. A felújításhoz kapcsolódóan a 2024-es szezonban kiállításokkal, programokkal, workshopokkal mutatjuk be elődeink elfeledett mesterségét a molnár mesterséget, valamint az őrléshez, gabonához kapcsolódó szokásokat. A tematikus év során a fenntarthatóságra, egészséges táplálkozásra, eltűnt mesterségekre hívjuk fel a figyelmet.

Malmainkat meghatározott időpontokban beindítjuk, az indításokat esetenként élő történelmi játékkal kísérjük. Aktív helyszíneinken is minden a gabonákról és azok feldolgozásáról szól, ahogyan mesés, kézműves és kóstoló programjaink során is a malmok körüli tevékenységek állnak a középpontban.

Programjaink részletesen

MALOMINDÍTÁSOK

A malomindítások időpontja esetenként, illetve az időjárás függvényében változhat, kérjük, látogatás előtt érdeklődjenek a múzeumi Információs pultnál.

Vízimalom
Bemutató időpontok minden nap: 11:00 12:40 14:40.
Élő történelmi játék hétvégéken 9:30 és 16:30 között.

Ezen kívül a múzeumpedagógiai foglalkozások alkalmával, megrendelt programokon előre egyeztetett időpontban és ha a látogatói létszám megkívánja.

Szélmalom
Bemutató időpontok minden nap: 11:30 13:00 15:00.

Szárazmalmok (III. tájegységben és X. tájegységben)
Csak bringatúrák alkalmával emberi erővel meghajtva.

Lokomobil
Előre egyeztetett rendezvényeken, a Vasúti osztály munkatársai által üzemeltetve.

ÉLŐ TÖRTÉNELEM

Az új élő történelmi jelenetek a molnár mindennapjait mutatja be a molnár és molnárné személyén keresztül. A malmok a 18–19. században a társadalmi élet központjai is voltak. Az őrlésre várakozók rendszeresen megvitatták közösségük és a saját maguk problémáit, a pletykákat, híreket, egy-egy pohár ital és a molnárné által sütött pogácsa elfogyasztása mellett.

A molnárok fontos szerepet töltöttek be a hírek, értesülések továbbításával a falvak, mezővárosok közvéleményének tájékoztatásában. A jelenetek által bemutatjuk azokat az eszközöket, melyeket a molnár használt, továbbá a malom berendezését, örlőszerkezetét, illetve az őrlés folyamatát. A játékból kirajzolódik a molnárok tevékenysége, személyük társadalomban betöltött szerepe, a malomban működő munkamegosztás.

Helyszín: Vízimalom
Szereplők: Molnár és molnárné

Az élő történelmi játékba a látogatókat is bevonhatják.

 

kép leírása

AKTÍV HELYSZÍNEK – AHOL MINDIG TÖRTÉNIK VALAMI

I. Tájegység

Filkeháza
Gabona, őrlemények, ételek
A népi táplálkozásban megjelenő különböző gabonaféléket és az ezekből készült ételeket ismerhetik és hétvégéken meg is kóstolhatják. Hajdina, búzadara, korpa, kukorica, köles, árpa, ezek a gabonafélék és őrlemények az egészséges táplálkozás részeként jelennek meg a modern konyhában.
Kóstoltatás: péntek-szombat-vasárnap.

Imolai istálló, vetítő
Az összeállított filmanyag középpontjában az ipari örökség védelme jelenik meg, bemutatja, hogy a 20. század során, hogyan változtak meg az évszázados múlttal rendelkező malmok. Hogyan nyert egyre inkább teret a nagyipari feldolgozás a hagyományos malmok rovására, és milyen új szerepkörbe kerültek ezek az épületek.

---

II. Tájegység

Mádi kereskedőház
Az alternatív berendezés célja bemutatni a zsidó kultúra jellegzetes gabonás ételeit, melyek nemcsak a vallásos életet határozzák meg, de a hagyományok, identitás megőrzése szempontjából is kiemelkedően fontosak (macesz – kovásztalan kenyér és barhesz – burgonyás kelt fonott kalács).

---

III. Tájegység

Uszka (csak június 15. után)
Malmos játékok
A molnár mesterséghez kapcsolódó, természetes anyagokból készült játékokat próbálhatnak ki egyedül vagy családosan is. Benyomást szerezhetnek arról, milyen képességre volt szüksége egy molnárlegénynek.
Játékok: liszteszsák kirakó, lisztmérés, malomkő cipelés, malomépítés, egérfogó.

---

VI. Tájegység

Hajdúbagosi lakóház
Malmos mesék
A hagyományőr olyan meséket olvas az érdeklődő családoknak, felnőtteknek, amiben malom, molnár szerepel. A meseolvasás mellett a témához kapcsolódó színezőt is színezhetnek.

---

VIII. Tájegység

Szentgál
„… mint egy falat kenyér” című helyszínen a gabona otthoni felhasználását, a kenyérsütést mutatja be az alternatív berendezés kiegészítő tárgyakkal és tablóval.

---

IX. Tájegység

Baglad
Várakozó ételek
Malomba járáshoz, őrletéshez kapcsolódó ételek (molnárpogácsa, molnárgombóc) bemutatása kóstoltatása hétvégente. Időnként a Kisalföld külső kemencéiben kenyérsütés és kóstoltatás.
Kóstoltatás: csak meghirdetett időpontban, hétvégén.

Fa-háza
Fűrészmalmok és faragómolnárok
A malom berendezéseinek elkészítéséhez kapcsolódó eszközökkel bővül a vitrin. A látogatók fakanálra különböző motívumokat égethetnek vagy fa lapockákra véshetik, égethetik a monogramjukat, mint amilyet a szélmalomban használtak a zsákok megkülönböztetésére.

Szentgyörgyvölgy
A molnárlegény avatáshoz kapcsolódó szokásokat hanganyag és tabló segítségével mutatjuk be. Aki molnár szeretett volna lenni 2 év inasság és 3 év legénység után válhatott molnárrá, ha kiállta a próbát és az avatást.

---

X. Tájegység

Jánossomorjai Textilműhely
A kóctól a vászonig
A szövőszobában a kender feldolgozásának és az őrlemények tárolására használt zsákok szövésének, díszítésének bemutatás jelenik meg a tablókon. A látogató kipróbálhatja a szalagszövést vagy kis zsákocskák varrását vagy monogram hímzést, ujjbáb készítést.

Bábszínház
Malmokhoz kapcsolódó meséket bábozhatnak el fakanálbábok segítségével vagy előtte a Textilműhelyben elkészíthetik saját ujjbábukat is.

kép leírása

BRINGATÚRÁK
Igazi élmény körbebringázni a Skanzent. Ezt megtehetik a látogatók saját kerékpárral, de igény esetén kölcsönözhetnek is tőlünk.

A tematikus évhez kapcsolódóan 5 különböző bringatúrát kínálunk a látogatóknak, ezek a következők:
- Malomtúra
- Ez is malom?
- Fűszertúra
- Búzától a kenyérig
- Mindennapi kenyerünk – a búzához és a kenyérhez kapcsolódó vallási szokások.

A bringatúrák időpontja, témája és helyszínei >>itt<< érhetők el.

TOVÁBBI PROGRAMAJÁNLATAINK:

  • Az Információs pultban kölcsönözhető „Barangoló táskáink” segítségével a gyerekek játékos formában fedezhetik fel tájegységeinket, aktív helyszíneinken és gyermek élménypontjainkon pedig interaktív módon is bekapcsolódhatnak a tevékenységekbe, szüleikkel közösen. A felnőttek egyedülálló élő történelmi jeleneteinken garantáltan jól fognak szórakozni, Erdély tájegységünk Beöltözős helyszínén pedig akár az egész család kipróbálhatja, hogy milyen érzés lehetett a századfordulós korabeli ruhákban „korzózni”. Egy nap akár kevés is lehet rá, hogy mindent be tudjunk járni és kipróbálni, annyira sok a Skanzenben a felfedeznivaló és a programlehetőség. Érdemes több napot is eltölteni Szentendrén és a Dunakanyarban, így a Skanzenre is több idő juthat, kényelmesebb tempóban is bejárható.
  • A tematikus év helyszíneket az Infó pultban kapható túralap segítségével is felfedezhetik az érdeklődők, amit a Skanzen applikáción keresztül is elérhetnek. A túralap megadott számú állomásának végig járását követően a Portéka boltban vehetik át az apró meglepetés ajándékot. (3 helyszínen kaphatnak pecsétet: Baglad, Vízimalom, Szélmalom).

2000 Szentendre, Sztaravodai út 75.

latogato@skanzen.hu

Március 28. - november 1. (kedd-vasárnap) 9:00-17:00

06 26/502-537

Fenntartó
Intézményeink
Projektjeink
Támogatóink
Ez az oldal Teljesítmény sütiket használ a jobb böngészési élmény biztosítása érdekében. A webhely használatának folytatásával elfogadja ezeket a sütiket.