Ehető karácsonyfadíszek - adventi workshop
Ehető karácsonyfadíszek - adventi workshop a Skanzenben
A 20. század elejétől krácsonykor falun is egyre több fenyőfát állítottak. A parasztság körében főként a természetes, ehető és házilag készített díszeket aggattak a fára. Az alma, dió, mogyoró, az édeségek, a házi sütemények a karácsonyi időszak különleges finomságainak számítottak. Mézeskalács, kelt tésztából készült madár vagy emberalak, ostya és habcsók díszíthette a fát.
2024.november 30-án, adventi workshopunkon Hemm Viktória, cukrász vezetésével és gyakorlati tanácsai mentén a résztvevők közösen elkészítik és dekorálják az alábbi hagyományos és ehető karácsonyi díszeket:
- habkarika
- szaloncukor
- szárított gyümölcsfüzér
- tükrös mézeskalács
- tészta madár (tubuka)
- táblás csokoládé
A finomságok mellett némi szellemi táplálékot is magunkhoz vehetünk: a workshop ideje alatt Pákay Viktória, muzeológus kollegánk a karácsonyi szokások, ételek, hagyományok ismertetésével és más érdekességekkel színesíti az adventi gasztronómiai programot.
Vendégeinket a "Karácsony díszei" című múzeumi kiadványunkkal is megajándékozzuk.
Részletek, árak, tudnivalók
Programvezetők:
- Hemm Viktória, cukrász
- Pákay Viktória, muzeológus
Részvételi díj:
19 500 Ft/fő
A részvételi díj tartalmazza a workshop díját, a szükséges alapanyagokat és csomagolóanyagokat.
Kedvezmények:
2024-es Éves Skanzen Kártyával rendelkezők 10% kedvezményben részesülnek a workshop díjából.
Jelentkezés:
A programra előzetes jelentkezés szükséges az ITT LETÖLTHETŐ JELENTKEZÉSI LAPON.
A jelentkezés után előlegbekérőt küldünk a részvételi díj átutalásához. A részvétel feltétele a részvételi díj előre utalása a díjbekérő alapján.
Jelentkezési határidő:
2024.november 21.
A programot kellő számú jelentkező esetén tartjuk meg.
Hemm Viktória, cukrász - bemutatkozás
„Hemm Viktória vagyok, cukrász. Pályámat közgazdászként kezdtem, majd amikor gyermekeim iskolások lettek, úgy éreztem, hogy szeretném magasabb szintre emelni egyik kedvenc hobbimat, a sütést. A cukrászvizsga megszerzése után dolgoztam cukrászdákban is gyakorlatszerzés céljából, majd létrehoztam a saját sütiműhelyemet, melyet évekig üzemeltettem.
A sütés szeretete a családomból ered: nagypapám testvére Baranya megye-szerte híres cukrász volt, az idősebb korosztály a mai napig emlékszik a nevére és az üzletre, melyet vitt. Tortáit, süteményeit előszeretettel vitték lakodalmakba, családi ünnepekre. Kisgyerekként csodáltam az alkotásait, sokat forgolódtam körülötte, lestem az alkalmat, hogy belekóstolhassak a finomságokba, amiket készített és eltanulhassam tőle a konyhai fortélyokat is. Talán ennek az örökségnek köszönhető az is, hogy a régi dolgokban találom meg az értéket, legyen az bútor, épület vagy akár egy sütemény, és fontosnak tartom, hogy hagyományaink, szokásaink fennmaradjanak az utókor számára is.
Ezzel teljesen egybecsengenek a Skanzen gasztroprogramjai is: eredeti receptek alapján készítünk majd el olyan ételeket, süteményeket, melyek hagyományosan a magyar emberek mindennapi táplálékát jelentették, vagy ünnepeik fontos részei voltak. Workshopjaink egyik célja, hogy újra ismertté és kedveltté tegyük a régi idők receptúráit az arra nyitott érdeklődők körében.”