Gasztronómiai és boros programok
A Skanzen gasztronómiai programjai a magyar hagyományok, a vidéki vendégszeretet és a minőségi kulináris élmények találkozásából születnek. Tegye emlékezetessé napját egy különleges gasztrokalanddal!
Gasztronómiai és boros programok
A Skanzenben a gasztronómia nem csupán étel és ital, hanem közösségi élmény, hagyomány és felfedezés. Programjaink során a résztvevők megismerhetik a magyar vidék jellegzetes ízeit, a hagyományos ételkészítési szokásokat és a különböző tájegységek gasztronómiai örökségét.
Kínálatunkban megtalálhatók borkóstolók, szezonális gasztronómiai programok, hagyományos magyar fogásokra épülő lakomák, valamint interaktív élmények, amelyek során a résztvevők aktívan bekapcsolódhatnak a programokba.
Programjaink kiváló lehetőséget kínálnak a közös élményszerzésre és a magyar kulturális örökség ízeken keresztüli megismerésére.
Autentikus környezet, helyi hagyományok és felejthetetlen ízek várják a Skanzenben.
Programkínálatunk
- Hagyományos népi ételek készítése
- Legyél te a ludas!
- Kolbászolás a Skanzenben
- Barangolás a magyar borvidékek világában
- Szüreti pincetúra
Hagyományos népi ételek készítése
Gasztronómiai hagyományőrzés a Skanzenben
Autentikus környezetben készítünk népi ételeket, hagyományos receptek alapján. A résztvevők nemcsak megtanulhatják, hogyan készítsenek el adalékanyagmentes, hagyományos finomságokat akár otthon is, de még egy jót ehetnek is a program végén. Nincs is finomabb a közösen elkészített, majd a jó társaságban elfogyasztott ételnél!
Választható programjaink:
- házi nyújtott rétes készítése, kemencében sütés
- cipódagasztás, kemencében sütés
- kemencés krumplis lepény készítése, kemencében sütés
- házi tészta készítése
Házi húzott rétes készítése – a hagyomány ízei nyomában
Fedezze fel a réteskészítés évszázados fortélyait, és próbálja ki a kézzel húzott, házi rétes készítésének mesterségét! A program során megismerkedhet a rétestészta dagasztásának, pihentetésének és hajszálvékonyra húzásának technikájával, majd saját kezűleg töltheti és sodorhatja meg a rétest. A frissen sült, ropogós finomságot a program végén természetesen közösen meg is kóstoljuk.
A foglalkozás nemcsak gasztronómiai élményt nyújt, hanem betekintést enged a magyar paraszti konyha egyik leglátványosabb és legkedveltebb hagyományába.
Időtartam: 120 perc
Létszám: max. 25 – 30 fő
Cipódagasztás – a kenyérkészítés első lépései
Ismerje meg a házi kenyérkészítés alapjait, és próbálja ki a hagyományos cipódagasztás fortélyait! A program során saját kezűleg állíthatja össze a kenyértésztát, megismerheti a dagasztás helyes technikáját, valamint a kelesztés és formázás legfontosabb lépéseit. A foglalkozás betekintést nyújt a paraszti háztartások mindennapi kenyérsütési hagyományaiba, miközben egy különleges, közös élménnyel gazdagodhat.
Időtartam: 90 perc
Létszám: max. 25 fő
Kemencés krumplis lepény sütése – frissen, ropogósan
Élje át a kemencében sült ételek utánozhatatlan hangulatát! A program során megismerkedhet a hagyományos krumplis lepény elkészítésének lépéseivel, a tészta összeállításától a formázáson át egészen a kemencében történő sütésig. A frissen sült, illatos lepény kóstolása igazi gasztronómiai élményt kínál, miközben a résztvevők a vidéki sütési hagyományokkal is közelebbről megismerkedhetnek.
Időtartam: 90 perc
Létszám: max. 25 fő
Házi tészta készítése – ahogy régen csinálták
Fedezze fel a házi tésztakészítés hagyományos módszereit! A program során megismerheti, hogyan készül lisztből, tojásból és néhány egyszerű alapanyagból a friss, kézzel gyúrt tészta. A nyújtás, vágás és formázás lépéseit saját kezűleg is kipróbálhatja, miközben betekintést nyer a magyar vidéki konyha mindennapjaiba és a házi tészták sokszínű világába.
Időtartam: 60 perc
Létszám: 20 – 25 fő
„Őszi hagyományok nyomában – Márton-napi élményprogram a Skanzenben”
Márton nap alkalmából régi hagyományokat elevenítünk fel.
"Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik." - Ezt mi nem hagyhatjuk, ezért ropogós libafalatokkal és forralt borral készülünk.
Márton-napi házi készítésű finomságok
- forralt bor és forró tea
- borkóstoló 3 borral
- libazsíros „deszka” lilahagymával
- ropogós libacomb hagymás almás lilakáposztával
- rétes
Libanapi választható programok
- fahéjas sült alma kóstoló
- mártott gyertya készítés
- csutka baba készítés, zoknibaba készítés
- újbor kóstoló
Időtartam: 2-5 óra
Kolbászolás a Skanzenben
Töltsön nálunk egy vidám csapatépítő napot!
Ismerje meg a hagyományos kolbászkészítés fortélyait a Skanzen különleges téli csapatépítő programján! A résztvevők végigkövethetik és kipróbálhatják a kolbásztöltés teljes folyamatát.
A program során szó esik a megfelelő alapanyagok kiválasztásáról, a fűszerezés és ízesítés szerepéről, az ideális arányokról, valamint a kolbászkészítés technikájáról és munkafolyamatairól. A gyakorlati részben a résztvevők maguk is részt vesznek a kolbásztöltésben, majd megkóstolhatják a frissen sült kolbászt, amelyet pálinkakóstoló tesz még emlékezetesebbé.
A program mellé igény szerint tárlatvezetést biztosítunk, melyen muzeológus kollégáink bemutatják egy adott tájegység jellegzetes építészeti értékeit, az ott élők mindennapi életét és szokásait, valamint egy-egy helyi család történetén keresztül hozzák közelebb a magyar vidéki kultúra világát.
Program tartalma:
- ízesítés
- töltés
- pálinkakóstolás 3-féle pálinkával
- tájegységi séta
- ebéd
Időtartam: 2-3 óra
Barangolás a magyar borvidékek világában
Bort - búzát - békességet
Tárlatvezetés borkóstolóval
Közel egy órás sétánk során megismerkedhetünk a Felföldi Mezőváros tájegységünk házaiban lakott családok történeteivel, megtudjuk, mi a filoxéravész és ki nevezte el a bor és szódavíz népszerű keverékét fröccsnek.
Különleges helyszínen, egy Tokaj-hegyaljai (tállyai) pince másolatában sommelier vezette három-, illetve öttételes borkóstoló során neves magyar borvidékek terméseit ismerhetik meg.
Program
- bor és szüret tematikájú barangolás a Felföldi Mezővárosban
- borkóstolás sommelier vezetésével
- pogácsa és sajttál kóstolók
Időtartam: kb. 90-120 perc
Szüreti pincetúra
Időutazásra visszük a borkedvelőket!
Múlt századi pincéinkben a borkészítés hagyományos technikáin túl, a kevéssé ismert eszközökkel ismerkedhetnek meg a résztvevők, mint a kármentő, félmetszés, kád, finak, léhó. A jó hangulatot zamatos borok kóstolásával, a régi korok szokásait pedig vincellér játékokkal idézzük fel.
Ízelítő a programból
- 3 féle bor kóstolása, 3 különleges pincében
- régi korok szüreti eszközeinek bemutatása
- tárlatvezetés
- szüreti csapatépítő vincellér játékok
- ebéd / vacsora
Korlátlan borfogyasztással, akár több napos programot is kínálunk, szállást pedig a Skanzen Hotelben biztosítunk.
Időtartam: létszámtól és programtól függően egyénileg kerül kialakításra