FÖLD-HÁZ-SZELLEM

Tanfolyamok a Skanzen, a Hagyományok Háza és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem együttműködésével
‘24 / 06 / 12

A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, a Hagyományok Háza és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem együttműködésével ingyenesen igénybe vehető tematikus képzések indultak Besenyszögön és Zalaszentgyörgyön, ahol praktikus ismereteket sajátíthatnak el az érdeklődők a házak, kertek, népi foglalkozások témájában.

A FÖLD tematikáért felelős Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem 20 órás képzésein Mezőgazdasági alapismeretekbe és a Kiskertek gondozásának praktikus ismereteibe nyerhetnek betekintést az érdeklődők. A HÁZ tematikáért felelős szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum a Rakott tűzhely vagy kemence építésébe és a Parasztházak karbantartásába vezet be 20-20 órában. A SZELLEM tematika felelőse a Hagyományok Háza. Itt a csuhé- és a vesszőfonást tanulhatják ki az érdeklődők.

A 2024. május - júniusban zajló képzések csomagban vehetőek igénybe úgy, hogy egy személy mindhárom intézménytől egy-egy 20 órás tanfolyamon vesz részt, így összesen 60 órában sajátíthat el ismereteket. A képzési egységeken való részvételéről az egyes képző intézmények tanúsítványt állítanak ki, a teljes Föld-Ház-Szellem képzésen való részvételről pedig a Hagyományok Háza állít ki oklevelet a minden feltételt teljesítő résztvevők számára. A projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Térségi Kulturális Szolgáltatások Mintaprogramja keretében valósul meg.

A négy képzési csomag 2 helyszíne a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei BESENYSZÖG és a Zala vármegyei ZALASZENTGYÖRGY. A Skanzen Rakott tűzhely vagy kemence építési 20 órás workshopját Besenyszögön június 5-én, 7-én és 14-én tartja, Zalaszentgyörgyön június 20-án, 22-án és 28-án. A Parasztházak karbantartása workshop Besenyszögön június 6-án és 13-án, Zalaszentgyörgyön június 21-én és 27-én lesz megtartva.

Részletek

I. képzési csomag - helyszín: BESENYSZÖG

1. Csuhétárgykészítő tanfolyam (június 1. és június 8.)

Ajánljuk mindenkinek, aki meg szeretné ismerni a csuhé felhasználásának alapvető technikáit, aki szeret alkotni, aki természetes anyagokból szeretné saját használati tárgyaikat elkészíteni. Elkészítendő tárgyak: csomózással kis tároló, sodrással alátét, figura. Az egyszerűbb fonástechnikák elsajátítása után a résztvevők belekóstolhatnak a csuhékosár készítésének alapvető fogásaiba is.

2. Mezőgazdasági alapismertek (június 22. és június 29.) 

Tematika: Talajok, talajművelés, környezeti tényezők; trágyázás, faj- és fajtaválasztás; vetésforgó a növénytermesztésben; állattartás.

3. Rakott tűzhely vagy kemence építése workshop (június 5., 7.,14.)

Takaréktűzhely, csikótűzhely, rakott tűzhely, rakott sparhelt, falmasina. A műhelyprogram első alkalmán előadás formájában bemutatjuk a tüzelőberendezési típusokat és elméleti tudnivalóit, majd a program résztvevői bekapcsolódhatnak az építés folyamatába, így nemcsak szemlélők, hanem „építőmesterek” is lehetnek. A takaréktűzhely felépíthető családi ház vagy nyaraló udvarában, de egy kerti pihenő együtteshez csatlakoztatva is jó szolgálatot tesz, és kiegészítheti az ottani kemencét, vagy megépíthető melléképületben, teraszon is.

 

II. képzési csomag - helyszín: BESENYSZÖG

1. Zöldvesszős kosárfonó tanfolyam (június 1. és június 8.)

Ajánljuk mindazoknak, akik érdeklődnek a kézművesség iránt, akiket érdekel a kosárfonás és szeretnék otthonukat és szeretteik otthonát természetes anyagokból készülő használati tárgyakkal ellátni, vagy a mindennapi munkájuk mellé keresnek egy alkotó tevékenységet, ami által kikapcsolódhatnak, feltöltődhetnek, hiszen a kosárfonás meditatív alkotói tevékenység, aminek csak a fantázia szab határt. Eszköz nélkül, bárhol végezhető, nem szükséges költséges műhelyt berendezni hozzá.

A 20 órás képzés során hallgatóink megismerkednek a kaskötők és kosárfonók által készített kosártípusokkal a hagyományos kerek kosarak formavilágával és a fonástechnikákkal. Célunk, hogy az alapanyag sajátosságainak megismerésén keresztül, ízléses, és a mai tárgykultúrához igazodó vesszőtárgyak készüljenek. A mesterségbeli fogások elsajátításával egyaránt készítenek hagyományos és a mai lakáskultúrába illeszkedő kosarakat. Elkészítendő tárgyak: szappantartó, kínáló tálca és kis kerek kosarak.

2. Kiskertek gondozása (június 15. és 25.)

Témák: a kert talaja, művelése, komposztálás; permakultúra; vetés, palántázás, vetésváltás, növénytermesztés a kertben; gyümölcstermő növények gondozása.

3. Parasztházak karbantartása workshop (június 6. és 13.) Workshopunkon a parasztházzal rendelkező vagy azt vásárolni szándékozó érdeklődőknek adunk elméleti és gyakorlati oktatást, tanácsokat a parasztházak karbantartása során felmerülő kérdésekről, feladatokról, anyagokról. A legalapvetőbb építőipari munkákat a résztvevők gyakorlatban is kipróbálhatják.

A program során elméleti előadást hallhatnak a parasztházak építészeti ismereteiből és a karbantartás elemeiről:

• Faltípusok szerinti karbantartás

• Archaikus és modern építőipari anyagok használata

• Faanyagvédelem házilag és szakemberek által

• Szemléletváltás, ökologikus gondolkodás az építészetben

• Modern építőanyagok a múltból gyökeredző anyagok felhasználásával (vályogrost, vályog mint hőszigetelés, szalma, stb.)

• Helyi adottságok figyelembevétele, a tájra jellemző építészeti megoldások

• Használható lakótér kialakítása a parasztházak adta lehetőségek kihasználásával, figyelembevételével

• Csűrök újra hasznosítása, átalakítása

A műhelyfoglalkozásokon készítünk vályogtéglát, tapasztunk, meszelünk; készítünk döngölt padlót, nádfalazunk, sövénykerítést készítünk, vakolatdíszt, ajtókat és ablakokat újítunk fel, vasalatokat, reteszeket, zárakat tisztítunk és hajópadló, tégla, kő padlót újítunk fel.

 

III. képzési csomag - Helyszín: ZALASZENTGYÖRGY

1. Csuhétárgykészítő tanfolyam (június 1. és 8.)

2. Mezőgazdasági alapismertek (május 11. és június 15.)

3. Rakott tűzhely vagy kemence építése workshop (június 20.,22., 28.)

 

IV. képzési csomag - Helyszín: ZALASZENTGYÖRGY

1. Zöldvesszős kosárfonó tanfolyam (június 1. és 8.)

2. Kiskertek gondozása (május 4. és 18.)

3. Parasztházak karbantartása workshop (június 21. és 27.)

 

2000 Szentendre, Sztaravodai út 75.

latogato@skanzen.hu

Március 28. - november 1. (kedd-vasárnap) 9:00-17:00

06 26/502-537

Fenntartó
Intézményeink
Projektjeink
Támogatóink
Ez az oldal Teljesítmény sütiket használ a jobb böngészési élmény biztosítása érdekében. A webhely használatának folytatásával elfogadja ezeket a sütiket.