Faműves nyári tábor felnőtteknek
Faműves tábor a Skanzenben
A természetes alapanyagok közül a fából készült tárgyak, eszközök voltak leginkább megtalálhatóak egy falusi ember portáján, amik nélkülönözhetetlen részei voltak mindennapjainak. Fából készítette és maga javította a gazdasági eszközeit, köztük a lapátot, gereblyét, szerszámnyelet, itatóvályút, nyerget; a konyhai eszközeit, a teknőt, dézsát, vödröt, a kanalat, a tányért, a sótartót, a vágódeszkát és hosszan sorolhatnánk.
Ma is sokakat megragad a fával való tevékenykedés. Hogyan válik egy fadarabból alkotás? Egy kis darab fa csiszolása az alkotási folyamat mellett meditatív tevékenység. A fa nem adja könnyen magát! Formálódása közben átveszi alkotója érzelmi állapotát. Egy fadarab minden ember kezében más formát fog ölteni.
Múzeumunk kiállításaiban számos kézzel és háziipari módszerrel készült tárgyat találhatunk. A Fa-háza kiállításunkban archív filmeken is belenézhetünk a kézzel készült fatárgyak elkészítésének módjáról.
Ha Ön is szeretne egyszerű fatárgyak készítésének rejtelmeiben elmélyedni, kis ládikát, kásakavarót, saját kanalat, faragott tükörkeretet, sétabotot készíteni, szeretettel várjuk Faműves táborunkba, amit az elmúlt évek sikere után ismét megrendezünk 2025. július 7-11. között.
Várjuk azokat az alkotó kedvű fiatalokat 13 éves kortól és a felnőtteket, szeniorokat,
- aki szívesen alkotna fából,
- kikapcsolódásra vágynak,
- újat szeretnének kipróbálni,
- esetleg már meglévő fafaragó tudásukat szeretnék fejleszteni.
Múzeumunk természeti környezete, az itt megtalálható faágak ezernyi műalkotási lehetőséget rejtenek. A tábor résztvevői az erdőt járva keresik meg a számukra ihletet adó faágakat, melyek tárgyakként születnek újjá a kezükben. Az alkotásban, faragásban résztvevők a tábor során fejleszthetik kreativitásukat, kézügyességüket, erejüket és kitartásukat.
Program:
- Ismerkedés a fa szerkezetével
- Hétköznapi tárgyak (fakanál, kásakavaró, vajkenő kés) faragása
- Faragott tükörkeret és ládika készítése véséssel, csiszolással
- Tárlatvezetés a kiállításokban, a farestaurátor műhelyben
A tábor vezetőjének bemutatása:
Csíki Lóránt, a népművészet ifjú mestere, kézműves mesemondó. 1997 óta játszóházvezetői tanfolyamon tanít, óraadóként kézműves kurzusokat vezet felsőoktatási intézményekben. Mindenféle természetes anyaggal foglalkozik, ezenbelül fajátékok, egyszerű népi hangszerek, zajkeltők készítésével.
Időpont, tudnivalók, árak
A tábor tematikája, programja egymásra épül, ezért jelentkezni csak az egész hétre lehetséges.
A jelentkezéshez szükséges dokumentumok innen letölthetők:
- Jelentkezési lap - kérjük kitöltve online visszaküldeni
- Önkéntes hozzájárulás - kérjük kitöltve online visszaküldeni
- NÉBIH szülői nyilatkozat - ezt a nyilatkozatot csak kiskorú táborozó esetén kérjük kitölteni, és a tábor első napján kinyomtatva magával hozni
(Kérjük, hogy a visszaküldött dokumentumok mérete összesen ne haladja meg a 10 MB-ot.)
A tábort kellő számú jelentkező esetén tartjuk meg.