20. sz. falu
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum középtávú kutatási programjának meghatározó szegletköve a 20. századi épületegyüttes megvalósítása. Az elmúlt évek alapkutatásai segítették a program alapjainak kidolgozását. A következő négy év során a cél a 20. századi épületegyüttes telepítési tervének kidolgozása, megírása.
Az épületfelmérések és a néprajzi alapkutatások alapján kerülnek kiválasztásra azok az épületek, amelyek a 20. századi falu épületegyüttes mint múzeumi kiállítás építményeit adják. A feladat jelentősége abban áll, hogy ezen koncepció segítségével válik kidolgozhatóvá a végleges telepítési terv, amely alapján állandó kiállításként felépíthető a korszakot bemutató múzeumi falu.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum OTKA K82103 sz. kutatási programja
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2010. januárjában zárta le az OTKA K62412. sz. „A falusi építészet, lakáskultúra és életmód átalakulása a 20. században” című kutatási projektjét.
A kutatási program alapvető célja a múzeum tervezett 20. századi épületegyütteséhez kapcsolódó néprajzi alapkutatások elvégzése volt. A négyéves programban több mint 20 egyetemi hallgató és doktorandusz (a debreceni, a budapesti, a pécsi és a szegedi egyetemek Néprajzi Tanszékei) kapcsolódott be. Több településen végeztünk 1-4 éves kutatásokat, mind egyénileg, mind csoportosan. A kutatási eredményeket több ezer fotó, több száz épületfelmérés, több mint 5000 perc interjú és ezek több ezer oldalnyi gépelt anyaga a múzeum adattárában kerültek elhelyezésre. A kutatásokról összefoglaló konferenciát rendeztünk 2008. novemberében, az előadások kibővített, szerkesztett és továbbfejlesztett anyaga 2010. októberében jelent meg a múzeum gondozásában. (Vidéki életmódváltozások a 20. században. Szerk.: Cseri Miklós – Sári Zsolt)
A projekt tevékenységei
A kutatási projekt a 20. század tájegység múzeumi telepítési tervének kidolgozását szolgálja, melynek három fő területe van:
- épületfelmérések készítése,
- néprajzi alapkutatások végzése,
- a telepítési terv számára épületek, épülettípusok kiválasztása
A kutatási program keretében azokat a folyamatokat tárjuk fel, amelyek meghatározták a 20. századi magyar falu gazdasági, társadalmi és kulturális változásait. A projekt a néprajzi és muzeológiai kutatások módszertanára épül, ami azt jelenti, hogy párhuzamos kutatások mellett, folyamatosan történik a források feldolgozása, adatbázisba rendezése, a műtárgyak gyűjtése, rendszerezése.