Ez az oldal Teljesítmény sütiket használ a jobb böngészési élmény biztosítása érdekében. A webhely használatának folytatásával elfogadja ezeket a sütiket.

Múzeumi önkéntesség

Legyen Ön is önkéntes csapatunk tagja! Kreativitás, közösség, feltöltődés.

Csatlakozzon a Skanzen önkéntes csapatához! Szerezzen új ismereteket, tanuljon hagyományainkról, legyen tagja egy közösségnek, és vegyen részt a múzeum munkájában!

Önkéntesség a Skanzenben

Skanzen Önkéntesség: Közösség - kreativitás - élmény!

A Skanzen önkéntes csapata számos helyszínen erősíti a múzeum munkáját. Szinte valamennyi részlegén, változatos területeken próbálhatják ki magukat önkéntes segítőink. Évente minimum két közösségi programot, családi napot szervezünk kizárólag az önkéntesek számára: egy évnyitót és egy évzárót. Évről évre meghirdetjük azokat a lehetőségeket, amelyeken szívesen fogadjunk önkéntesek segítségét a múzeumi munkában.

kép leírása

Otthonról végezhető feladatok

Interjúk gépelése, kérdőívek feldolgozása:

A múzeumban zajló kutatások hang-, írott és képi anyagának feldolgozása a további kutatások, feldolgozások miatt elengedhetetlen. Ezek a feladatok könnyen végezhetők otthonról is, a különböző tematikájú felvételek gépelésével pedig érdekes, új információkkal gazdagodhat az önkéntes is.

Helyszíni feladatok

Kerti munkák, gyümölcsfák metszése:

A Skanzen közel 75 hektáros területén mindig van kertészeti munka, a veteményes és díszkertek gondozásától a gyümölcsfák metszéséig, évszaktól függően.

  1. Szerszámokat biztosít a múzeum.
  2. Lehetséges munkavégzés: hétfőtől-vasárnapig, előre egyeztetett időpontban.

Önkéntes lehetőségek a főszezonban

Önálló házak „üzemeltetése”:

A múzeumban bizonyos házak csak akkor látogathatóak, ha azt önkénteseink üzemeltetik: kinyitják és bemutatják az adott kiállítást.

  1. Idén az Észak-magyarországi falu tájegységben a bodrogközi uradalmi Cselédház fog így működni (ami mellett a házhoz tartozó kert gondozására is lehetőséget biztosítunk), valamint az Erdély tájegység „Hazádnak rendületlenül!” – Szabadkőművesség Erdélyben című kiállítása.
  2. Ez a feladat vizsgához kötött. A felkészülésre minden lehetőséget megadunk (írásban, szóban, helyszínen), illetve tavaszi önkéntes képzésünkön.
  3. Keddtől-vasárnapig 9:00-től 17:00-ig várjuk az önkénteseket.

Múzeumi séta, tárlatvezetés:

Előzetes felkészülés (önállóan és/vagy áprilisi képzésünkön) és vizsga után önkénteseink tájegységi sétát tarthatnak a Dél-Dunántúl és Erdély tájegységeinkben minden vasárnap. A vezetést közösségi oldalainkon és az információs pultban előzetesen meghirdetjük.

  1. Időpontja: minden vasárnap 14:00-tól (kivéve rendezvényes napokon).

Múzeumpedagógiai foglalkozások segítése:

Lelkes, gyerekszerető önkénteseink különböző múzeumpedagógiai foglalkozásokon segíthetik megismertetni a gyerekcsoportokkal népi kultúránkat, hagyományainkat.

  1. Időpontja: hétfőtől-péntekig, előre egyeztetett időpontban.

Rendezvények és élő múzeumi helyszínek:

A Skanzen rendezvényein különböző kézműves foglalkozásokra, játszós helyszínekre, információs pultba várjuk önkénteseinket. Ezeket a lehetőségeket emailben küldjük ki. Az élő múzeumi helyszíneken a látogató bekapcsolódhat valamilyen tevékenységbe, gyakorlati tudást szerezhet bizonyos témákban. Önkénteseink ezeken a helyszíneken folyó állandó programokon tudják segíteni munkatársainkat szezonálisan, feladatoktól függően (pl.: befőzés, játékudvar, rendezvény előkészítés).

  1. Ezekről a lehetőségről emailben küldünk tájékoztatást.

Látogatókutatás:

Nagyon fontos, hogy visszajelzést kapjunk látogatóinktól a Skanzenben töltött idő jó és rossz oldaláról is, ezért idén is egy átfogó, kérdőíves látogató kutatást fogunk végezni.

  1. Ennek mindkét fázisában számítunk a segítségre, nyitvatartási időben keddtől- vasárnapig 9:00-17:00-ig.

Látogatókísérő és informátor:

A Skanzen közel 75 hektáros területén, 9 tájegységben különböző kiállításokat nézhetnek meg, különböző programokon vehetnek részt a látogatók. A bejárati épületben gyakran nehéz még a döntés, merre induljanak, mit érdemes megnézni kicsi gyerekkel, kamaszokkal vagy nyugdíjasokkal. Önkénteseink előzetes képzés és vizsga után ebben segíthetnek a múzeumba érkező látogatóknak, és akár egy rövid sétára is elkísérhetik őket. Ez a feladatkör kitűnő lehetőség idegen nyelvek gyakorlására is, hiszen rengeteg külföldi érkezik a múzeumba.

  1. Időpontja: keddtől-vasárnapig 9:00-től 17:00-ig.

Gyűjtemény digitalizálási munka:

Gyűjtemény digitalizálás során kulcsszavazás, szótárrendezés, adatgazdagítási feladatokra várjuk önkéntesek jelentkezését. A munkavégzés előfeltétele érettségi (szakirányú diploma előnyt jelent).

  1. Időpontja: hétfőtől-péntekig 9:00-16:30-ig.

Raktárrendezés

A Skanzen műtárgygyűjteménye több mint 80 000 darabot számlál és ez a mennyiség folyamatosan nő. Önkénteseink a tárgyak elhelyezésében, átrendezésében segíthetik gyűjteménykezelő kollégáink munkáját.

  1. Időpontja: hétfőtől-péntekig 9:00-től 16:30-ig.

Restaurátorok munkájának segítése

A restaurálásra váró tárgyak előkészítésében, tisztításában, apróbb feladatok elvégzésében tudnak segíteni ügyes kezű önkénteseink, ha vállalják, hogy rendszeresen, legalább kéthetente számíthatunk munkájukra. 

  1. Időpontja: hétfőtől-péntekig 9:00-16:00-ig.
kép leírása

Mire jó az önkéntesség? Miért legyek én önkéntes?

"Sokan hiszik, hogy az önkéntesség a középkorú, unatkozó középosztálybeli háziasszonyok tevékenysége. Az önkéntesség a kutatások és a nemzetközi tapasztalatok szerint azonban sokkal szélesebb korosztályokat és társadalmi rétegeket érinthet. A gyerekek szocializációja, oktatása, nevelése során például fontos cél, hogy később közösségük aktív tagjaivá váljanak. A fiatalok, pályakezdők szempontjából előnyös, ha első munkahelyi gyakorlatukat segítő környezetben végzik, ahol a felelősséget még mások viselik helyettük. A fiatalok körében növekvő tartós munkanélküliség tendenciáit figyelembe véve még nagyobb a társadalmi felelősség: sokan karrierjük első állomásaként passzivitásba kényszerülnek. Különösen fontos a nők munkaerőpiacra való vissza- és bekerülésének elősegítése. A nyugdíjas önkéntesek számára a magány, a passzivitás és a betegségek elkerülésének lehetősége jelenthet motivációt. Emellett egyre több piaci szervezet figyel fel arra, hogy szakembereinek önkéntes munkára való ösztönzése elősegíti az alkalmazottak kreativitásának, munkakedvének növekedését, felfogható az alkalmazottak sokoldalúvá tételének egyik állomásaként, javítja a cég közösségen belüli reputációját, növeli a vállalaton belüli munkamorált."

(Forrás: Czike Klára - Bartal Anna Mária: Önkéntesek és nonprofit szervezetek / www.onkentesseg.hu)


Diákoknak: Iskolai Közösségi Szolgálat (IKSZ)

Örömmel várjuk olyan középiskolás diákok jelentkezését is, akik érdeklődnek a népi építészet és lakáskultúra iránt, valamint szeretnének betekintést nyerni a Skanzen munkájába, működésébe. Bővebb információ és jelentkezés.


Vállalatoknak, cégeknek

Az önkéntesség egyre több cégnél válik a vállalati társadalmi felelősségvállalás szerves részévé. Az önkéntesség remek csapatépítő program is, legyen szó beltéri, vagy szabadtéren végezhető feladatokról. A Skanzen 75 hektáros területén, 312 kiállítási épületben, dombokon, szőllőhegyen, patakparton, kertekben, ligetes erdőben, játszótéren, pihenőkben folyamatosan akad munka. Várjuk olyan cégek, csoportok, baráti társaságok jelentkezését, amelyek karitatív alapon szívesen részt vállalnak a múzeum területének karbantartásából, szezonális munkákból.

Elvégezhető feladatok például:

  1. kerti munkák, ligetek tisztítása, kapálás, gereblyézés, pataktisztítás, gazolás,
  2. házak karbantartása (festés, meszelés).

Konkrét ajánlatunk létszám- és szezonfüggő, kérjük a részletekről keresse munkatársunkat a lenti elérhetőségeken!

Jelentkezés

Az önkéntességhez előzetes regisztráció szükséges a jelentkezési lap kitöltésével. Kitöltés után, kérjük, küldje el jelentkezési lapját az onkentes@skanzen.hu e-mail címre.

Bővebb információ

Róna Ágnes önkéntes-koordinátor

onkentes@skanzen.hu