Ez az oldal Teljesítmény sütiket használ a jobb böngészési élmény biztosítása érdekében. A webhely használatának folytatásával elfogadja ezeket a sütiket.

Gasztrotúra Márton-napkor

Az idei évben gasztronómia témában tematikus túrán vehetnek részt az ide látogatók. A séta során a Skanzen portái és tárgyai által a fenntartható gasztronómiával, valamint Márton-napi és az őszi időszakhoz köthető ízekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az érdeklődők.
‘24 / 11 / 04

Gasztrotúra Márton-napkor

Érintett tájegységek: Alföldi mezőváros (VI.), Kisalföld (X.), Dél-Dunántúl (VII.), Nyugat-Dunántúl (IX.) tájegységek

Kezdés: 11 óra (szombaton és vasárnap is)

Túra ideje: kb. 80 perc

Túra típusa: gyalogtúra kóstolásokkal

Találkozási pont: a Nagytérképnél

Az idei évben gasztronómia témában tematikus túrán vehetnek részt az ide látogatók. A séta során a Skanzen portái és tárgyai által a fenntartható gasztronómiával, valamint Márton-napi és az őszi időszakhoz köthető ízekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az érdeklődők.

A fenntartható gasztronómia és a népi kultúra szorosan összefonódik, hiszen a hagyományos népi életmód számos olyan elemet tartalmaz, amelyek a mai fenntarthatósági törekvések alapját képezhetik. A népi kultúrában az emberek mindig is a helyben elérhető, szezonális alapanyagokat használták, a hagyományos népi konyha egyik alapelve az élelmiszer-pazarlás minimalizálása volt. Számos hagyományos tartósítási módszert alkalmaztak a népi kultúrában, amelyek lehetővé tették az élelmiszerek hosszabb ideig történő tárolását.

Az étkezés központi szerepet játszik a Márton-nap ünneplésében. A hagyomány szerint, „aki Márton-napon libát nem eszik, egész évben éhezik”. Ezért a libaételek elengedhetetlen részei az ünnepi asztalnak. Szent Mártont a bortermelők és a kádárok is patrónusuknak tekintették. Márton-napra általában már megforrt az újbor, ezért az ünnep az újbor kóstolgatásának jeles napja is volt. Erre utal „A bornak Szent Márton a bírája” mondás is.

A Márton-naphoz különböző népszokások is kapcsolódnak. Például a liba csontjából időjárást jósoltak, de a Szent Márton-napi szokások tetemes része a mezőgazdasági munkákhoz kapcsolódott. A séta során ezekkel a szokásokkal is megismerkedhetnek látogatóink.

1. Gyülekező a Nagytérképnél: az útvonal, valamint a Márton-napi libához fűződő szokások ismertetése.

2. Hajdúbagos: sült alma kóstolása.

3. Vásár: Márton-napi mulatozás, kisfarsang, bálok, lakodalmak, vásárok szerepe Márton-napkor.

4. Vasúti őrház: tepertős pogácsa kóstolása,

- útközben beszélgetés a Márton-naphoz kapcsolódó gazdasági élethez fűződő szokásokról.

5. Nyúli uradalmi présszín: borhoz kapcsolódó szokásokkal való ismerkedés.

6. Szent Anna kápolna: útközben Szent Márton életének bemutatása.

7. Süttör: mézeskalács kóstolása.

8. Fadd: a faddi konyha megtekintése és rétes kóstolása,

- séta közben példák a Márton-napi időjárásjóslásokra.

9. Baglad: sütőtök és szörp kóstolása, tartósítás és házi praktikák bemutatása.